Zajęcia z historii w klasie 8a były niezwykłą lekcją, a to dzięki uczestniczącej w nich Pani Stefanii, prababci naszej uczennicy Alicji Sieradzan. Pani Stefania, przeżyła drugą wojnę światową i pamięta każdy jej moment z najdrobniejszymi szczegółami.Nasi uczniowie poczuli tragizm wojennej rzeczywistości, ciągły strach i zagrożenie. Pani Stefania podzieliła się z nami bardzo osobistymi wspomnieniami pełnymi bólu i niepewności związanymi z przeżyciami w czasie drugiej wojny światowej. Pani Stefania mówiła o biedzie i głodzie, o niemieckim wywłaszczaniu i nauczaniu, które istniało pomimo trudności.To niezwykłe spotkanie swoją obecnością zaszczyciła dyrektor W.Niewiadomska, dzieląc się z uczniami cennymi wskazówkami i spostrzeżeniami. Uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielką historii p.M.Kacperską składają Pani Stefanii serdeczne podziękowania za tę wyjątkową „żywą lekcję historii”.Dziękujemy!
KONKURS FOTOGRAFICZNY- ZAPRASZAMY!
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu zainicjowanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem „Doceń lokalność”. W naszym mieście spotykamy nie tylko przyrodę, ale również wartości kulturowe i historyczne. Mając na uwadze, że krajobraz jest ważnym elementem życia ludzi, pragniemy zwrócić szczególną uwagę na elementy krajobrazu kulturowego obecnego w naszych najbliższych okolicach.
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
16W dniu 10.10.23 r. na stadionie lekkoatletycznym w Stargardzie odbyły się MISTRZOSTWA POWIATU w sztafetowych biegach przełajowych dzieci. Rewelacyjnie spisały się obie nasze sztafety zajmując drugie miejsce w kategorii dziewcząt i czwarte miejsce w kategorii chłopców. Srebrne medalistki wystąpiły w składzie: Zuzanna Pater, Lilia Szagdaj, Hanna Graczykowska, Laura Stamirowska, Iga Formela, Róża Szagdaj, Milena Lasocka, Michalina Andrzejewska, Natalia Kudła, Amelia Nadolnik, Lena Kucharczyk. Sztafeta chłopców wystąpiła w składzie: Kacper Cierpich, Wojciech Maliczak, Bartosz Formela, Filip Pietrzak, Oliwier Kośmider, Igor Książko, Jakub Harhaj, Wojciech Betke, Maksymilian Zwierzchowski, Antoni Wojtkun, Łukasz Jaros. Serdecznie gratulujemy naszym sportowcom!
PRZEDSZKOLAKI UTRWALAJĄ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
6Naszych przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka stargardzkiej policji mł. asp. Dorota Biernikowska. Podczas spotkania dzieciom przypomniane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Dzieci zostały ostrzeżone, aby nie ufać obcym ludziom, nie wpuszczać ich do domu oraz o innych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Poznały zasady postępowania w przypadku kontaktu z agresywnym psem. Spotkanie to miało charakter profilaktyczny i z pewnością przyczyni się do utrwalenia wiedzy dzieci na temat zagrożeń, z którymi niestety mogą się spotkać.
SZKOLNE KOŁO HISTORYCZNE
21W Szkolnym Kole Historycznym miejsce może znaleźć każdy, kto lubi historię. Na naszych spotkaniach poszerzamy swoją wiedzę na temat historii w sposób odmienny od tradycyjnych zajęć lekcyjnych. Podczas ostatniego spotkania młodzi historycy wraz ze swoim opiekunem p. Marzeną Kacperską wyruszyli szlakiem Stargardzkich Gryfików, które symbolizują zarówno bogactwo lokalnej kultury, jak i umiłowanie unikalnej historii naszego miasta.Te urocze figurki, są ucieleśnieniem mitycznych stworzeń. Przy każdej figurce są informacje czego dotyczy dana lokalizacja. Gryfiki ustawiono bowiem w miejscach, gdzie w przeszłości znajdowało się coś zupełnie innego albo nawiązują do historycznych wydarzeń. Uczestnicy szkolnego koła historycznego z radością przeszli szlak 16 Gryfików zgłębiając lokalną historię.
GRY PLANSZOWE- ROZWIJAJĄ I BAWIĄ
16Dziś lekcja matematyki wyglądała nieco inaczej, cały nasz wysiłek wkładaliśmy w logiczne myślenie i planowanie strategii, jak pokonać przeciwnika. Gry planszowe rozwijają zdolności organizacyjne, uczą współpracy i zasad fair play – dzięki grom dzieci uczą się planowania, różnego typu strategii działania, organizowania zarówno czasu, jak i przestrzeni. Część planszówek wymaga od nich również współdziałania w grupie, bowiem tylko współpracując mogą osiągnąć zamierzony cel. Gry planszowe zwiększają aktywność mózgu, przynoszą śmiech i zmniejszają stres, zbliżają ludzi i wzmacniają relacje, uczą wyznaczać cele.
WYBORY JUŻ ZA NAMI!
15Dnia 06 października 2023 roku przeprowadzone zostały w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kampanią wyborczą przeprowadzoną przez kandydatów. Znamy już wyniki pracy komisji wyborczej:
- Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Stamirowska Laura z kl.6a
- Zastępcą przewodniczącego został Baumgart Tymon uczeń z kl. 4c
- Funkcję skarbnika pełnić będzie Żurek Laura uczennica z kl. 8a
W działaniach na rzecz społeczności szkolnej wspierać starszych kolegów i koleżanki będzie Mały Samorząd, czyli wybrani w wyborach przedstawiciele poszczególnych klas edukacji wczesnoszkolnej. Życzymy nowemu Samorządowi kreatywności, pomysłowości i godnego reprezentowania naszej szkoły! Serdecznie dziękujemy komisji za zaangażowanie i sprawny przebieg wyborów. Nauczyciele nadzorujący przebieg wyborów: Ewa Tuziemska, Beata Moral, Joanna Zaborska
Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy!!!
MAMY POWODY DO DUMY!
Nasza uczennica Hanna Graczykowska od kilku lat trenuje sztuki walki w Stargardzkim Klubie Fight Academy pod okiem swojego taty- trenera Pawła Graczykowskiego. Hania jest już po walkach na Mistrzostwach Świata, które zakończyły się dla niej ogromnym sukcesem. Uczennica zdobyła brązowy medal w kategorii dzieci młodszych 10-11 lat, dziewczynek do 30 kg. Serdecznie gratulujemy!
UCZNIOWIE KLASY 1B I 1C W ZALESIU
54Wizyta w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu była dla naszych uczniów bardzo interesująca. Największe wrażenie zrobiło na nich mini planetarium, w którym mogli się dowiedzieć jak powstało życie na Ziemi, wysłuchali opowieści gwiazdach i planetach. Po krótkiej przerwie czekała na nas kolejna porcja wiedzy przyrodniczej, o zwierzętach żyjących w lesie oraz zastosowaniu drewna w życiu codziennym. Na koniec wycieczki przywitało nas upragnione słońce i wszyscy mogliśmy miło spędzić czas na świeżym powietrzu przy płomieniach ogniska.
UCZNIOWIE KLASY 6A W ECOGENERATORZE
34Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. EcoGenerator z odpadów komunalnych potrafi wyprodukować czystą energię, która zasila lampy uliczne w Szczecinie, daje ciepło i prąd elektryczny mieszkańcom Szczecina. Działanie EcoGeneratora przyczynia się do ochrona środowiska, poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju systemu gospodarki odpadami. Nasi uczniowie wzięli udział w prezentacji na temat historii powstania i działalności zakładu, gospodarowania odpadami zmieszanymi oraz zasad segregacji i recyklingu śmieci. Zwiedzili serce EcoGeneratora i naocznie mogli przekonać się jak niepotrzebne odpady ulegają spaleniu w kotłach i zamianie na ekologiczną energię. Zapoznali się z pracą specjalistów obsługujących nowoczesne urządzenia i maszyny. Wycieczka była lekcją ekologii i sposobów ograniczania niebezpiecznych dla środowiska wysypisk odp
UCZNIOWIE KLASY 6A Z WIZYTĄ W EKOGENERATORZE
Nowa galeria UCZNIOWIE KLASY 6A Z WIZYTĄ W EKOGENERATORZE została dodana do albumu fotograficznego
12
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE
16Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, szkoły i przedszkola.Obchody Dnia Chłopaka w naszej szkole stały się doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej oraz poszczególnych zespołów klasowych. Koleżanki zadbały, aby dzień ten był wyjątkowy, chłopcy otrzymali upominki i słodkości. Wspólne świętowanie wpłynęło na radosną i pozytywną atmosferę tego dnia, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między dziećmi.
JESIEŃ ZAGOŚCIŁA W ŚWIETLICY
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku, dlatego prace dzieci również są bardzo kolorowe. Wychowankowie świetlicy na zajęciach wykonali jesienne drzewo. Dzieci bardzo chętnie pracowały tworząc piękne prace plastyczne, wykorzystując barwy i skarby jesieni, a tym samym rozpoczynając cykl zajęć poświęconych tematyce jesiennej. Było twórczo i kolorowo.
,,SZLAKIEM GRYFIKÓW"
13Zielone łapy to miejsca stargardzkich gryfików nawiązujących do ważnych historycznie wydarzeń naszego miasta. Gra terenowa polegała na odnalezieniu szesnastu figurek gryfików i rozwiązaniu zagadek dotyczących historii naszego miasta. W nagrodę za rozwiązanie zadania grupa otrzymywała pamiątkową kartę. Zdobyliśmy wszystkie karty i rozwiązaliśmy wszystkie zadania. Po zakończeniu zabawy udaliśmy się na piknik naukowy na, którym grafolodzy snuli opowieści i rozmowy o gryfach i Gryfitach, odbywały się warsztaty, animacje i zabawy w klimacie historycznym. W wyprawie wzięli udział uczniowie SP10 i SP3, opiekę sprawowały nauczycielki prowadzące koło turystyczno - krajoznawczego w SP10 panie M.Piętka,M.Gotowicka. Pełni wrażeń zakończyliśmy nasz pierwszy wspólny rajd po naszym pięknym mieście.
PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ!
33W piątek przedszkolaki obchodziły szczególne święto, czyli Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy zostali obdarowani pięknymi prezentami. Dzień ten upłynął dzieciom na wspólnej zabawie i tańcach. Nie zabrakło również ciekawych konkurencji, pamiątkowych zdjęć oraz pysznego poczęstunku. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy!
ZNACZENIE GRZYBÓW W GOSPODARSTWIE DOMOWYM
12Na zajęciach z koła ekologicznego w sali „Laboratorium przyszłości” uczniowie praktycznie sprawdzili przydatność grzybów w kuchni domowej. Przyrządzili potrawy z grzybów: jajecznicę z kurkami, zapiekanki z pieczarkami i pieczarki nadziewane serem pleśniowym. Warzywnym akcentem była surówka z pomidorów i papryki, polana oliwą z oliwek oraz posypana drobno krojoną cebulką. Zajęcia miały na celu integrację młodzieży, kształcenie umiejętności korzystania z przyrządów i urządzeń kuchennych oraz popularyzację zdrowych i atrakcyjnych smakowo potraw. Wszyscy wyszli z zajęć z nowymi doświadczeniami i umiejętnościami, które z pewnością powielą w przyszłości.
,,ŚNIADANIE DAJE MOC"
8Wspólne przygotowywanie śniadania było dla uczniów klasy 3b wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyło ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. Uczniowie przygotowali śniadanie smaczne, zdrowe i kolorowe. Oprócz tego przeprowadzono pogadankę na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
,,GRZYBY NA START" - KOŁO EKOLOGICZNE
3Na zajęciach koła ekologicznego uczniowie przeprowadzili mikroskopową obserwację pączkujących drożdży, zapoznali się z technikami mikroskopowania. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji na temat znaczenia grzybów i innych organizmów dla funkcjonowania ekosystemów, obiegu materii i zachowania równowagi ekologicznej. Każdy z nas powinien opanować podstawowe informacje pozwalające odróżnić grzyby trujące i jadalne, aby czerpać przyjemność z jesiennego grzybobrania. Życzymy udanych zbiorów!
Archiwum Aktualności