Uczniów klasy 1 c odwiedziła Elena Błaszak, starsza koleżanka z klasy 4 a, aby podzielić się swoją pasją do szydełkowania. Elena opowiedziała nam, jak rozpoczęła się jej przygoda do tworzenia ciekawych projektów z włóczki, pokazując swoje rękodzieło: gumki do włosów, czapki i pluszowe węże. Klasa z zainteresowaniem słuchała Eleny podziwiając jej talent. Jesteśmy bardzo wdzięczni, za poświęcony czas i życzymy dużo sukcesów.
Aktualności
STWORZONE Z PASJI
8
,,JESIENNA PAKA DLA ZWIERZAKA"
OD HIEROGLIFÓW DO ALFABETU
12W klasach 5 przenieśliśmy się do czasów starożytności. Idąc śladami Sumerów stworzyliśmy pismo klinowe na tabliczkach. Dla zainteresowanych – było to pierwsze pismo w historii ludzkości. Rozszyfrowywaliśmy zdanie zapisane hieroglifami, odgadywaliśmy znaczenie łacińskich haseł. Takie lekcje historii uwalniają dużo emocji. Uczniowie w praktyczny sposób poznali jak wyglądało pismo starożytnych cywilizacji oraz zgodnie stwierdzili, że ciężko było pisać w takim języku i za pomocą takich narzędzi.
#MojaSzkołaZdrowaSzkoła
POZNAJEMY ZAWODY RODZICÓW
22Pan Damian Tatarczuk z zawodu strażak poprowadził w klasie 2b warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w ciekawy sposób przybliżył uczniom specyfikę pracy strażaka, jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących tematyki bezpieczeństwa pożarowego. Pan Damian zapoznał uczniów z sytuacjami, w których należy powiadomić straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomniał numery alarmowe. Po części teoretycznej zajęć nastąpiła część praktyczna podczas, której uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomie. Największą ciekawość wzbudziły elementy stroju, które uczniowie mogli przymierzać. Wizyta strażaka poszerzyła i utrwaliła wiedzę uczniów w zakresie bezpieczeństwa oraz wzbudziła zainteresowanie tym zawodem.
DODATKOWE ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW- ZAPRASZAMY!
DZIEŃ DYNI U PRZEDSZKOLAKÓW
3631 października w przedszkolnej sali królował kolor pomarańczowy. A to wszystko za sprawą obchodzonego tego dnia święta dyni. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Sale zdobiły przygotowane wcześniej przez dzieci i rodziców wesołe dynie. Przedszkolaki podczas zajęć wzbogaciły swoją wiedzę na temat różnego rodzaju dyń. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, z którego można przygotować z wiele smacznych dań i wypieków. Tego dnia nie zabrakło również dyniowych zabaw edukacyjnych, plastycznych i ruchowych. Dzieci miały także okazję spróbować dyniowych smakołyków przygotowanych przez rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i radości. Rodzicom dziękujemy za pomoc i wsparcie!
5A I 5C W MORSKIM CENTRUM NAUKI
4Centrum już od zewnątrz robi ogromne wrażenie. Wygląda jak piękny potężny statek, który zacumował przy szczecińskim nadbrzeżu z misją popularyzacji nauki. Choć temat przewodni całego centrum jest jeden: WODA, to wystawy są bardzo różnorodnie. Centrum podzielone jest na pięć wystaw tematycznych, a eksponaty i podejmowane tu zagadnienia dotyczą takich nauk jak fizyka, matematyka, astronomia, geografia, medycyna, technika, ekologia, socjologia, historia i kultura. Można tu zobaczyć zarówno kajak, którym Aleksander Doba przepłynął Atlantyk, jak i łódź wioślarską, którą szczecinianie zdobyli medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, czy łódkę „Show must go on z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wycieczka zdecydowanie należy do udanych!
KOŁO INFORMATYCZNE - ZAPRASZAMY!
3Uczniowie na zajęciach wykorzystali klocki Gigo, które zakupiliśmy w ramach Laboratoriów Przyszłości. Klocki pozwalają dzieciom uczyć się programowania w praktyce, w środowisku S4A (Scratch for Adruino). To bardzo prosty język, którego z łatwością nauczą się nawet 10-letnie dzieci. Można zbudować aż 40 modeli, od bardzo prostych robotów z napędem na 2 koła do bardzo rozbudowanych maszyn z wieloma funkcjami, wydawać polecenia przy użyciu kontrolera zaprogramowanego w "S4A”. Praca z zestawem rozwija logiczne myślenie i kreatywność poprzez budowanie różnych form i typów modeli.
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
46Pasowanie na ucznia, to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych w szkole. Uczniowie wzięli udział w swojej pierwszej akademii szkolnej, na której złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Po hymnie państwowym nastąpiła część oficjalna uroczystości. Pani Dyrektor za pomocą atrybutu szkolnego dokonała ceremonii pasowania. Uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali kuferki pełne niespodzianek, a następnie wraz z rodzicami udali się na wspólny poczęstunek.
WYCIECZKA DO BERLINA
927 października 2023 roku uczniowie klasy 8a byli na wycieczce w Berlinie. Odwiedzili Muzeum Techniki, gdzie oglądali rozmieszczoną na 25 .000m2 wystawę dawnych i współczesnych cudów techniki. Mogli zabawić się w uczonych i wykonać szereg eksperymentów z zakresu takich dziedzin nauki jak: fizyka, chemia, astronomia…Pogoda dopisała zwiedzaniu i uczniowie zobaczyli wiele charakterystycznych dla Berlina obiektów: Humbolt Forum, Katedrę Berlińską, fragment Muru Berlińskiego, Alexanderplatz ze słynną wieżą widokową, Czerwony Ratusz i gmach Reichstagu na Placu Republiki. Pobyt w stolicy Niemiec zakończył się wizytą w miejscu, gdzie znajduje się pomnik upamiętnienia pomordowanych Żydów oraz spacerem po Placu Paryskim, na którym usytuowany jest najbardziej znany symbol zjednoczenia Niemiec- Brama Brandenburska.
,,ZŁOTA POLSKA JESIEŃ"-KONKURS
20Uczniowie klasy 1A i 1C wzięli udział w miejsko-gminny konkursie plastycznym „Złota Polska Jesień” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Stargardzie. Celem konkursu była integracja środowisk szkolnych, zachęcenie pierwszoklasistów do brania udziału w konkursach, umiejętność wyrażania piękna otaczającego nas świata, odkrywanie przyjemności z działalności twórczej. Na konkurs wpłynęły 83 prace plastyczne. Mimo tak dużej konkurencji mamy sukces!!! I miejsce zajęła uczennica Alicja Moral z kl. I a, II miejsce Alicja Olejarz z kl. I c, wyróżnieni otrzymali Nina Czyżewska z kl. I a, Alicja Topór-Kamińska z kl. I a, Szymon Wasilewski z kl. I c. Nagrodzonym dzieciom gratulujemy zwycięstwa, pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej aktywności
ZAJĘCIA Z MIKROSKOPEM
11Uczniowie po zapoznaniu się z budową mikroskopu optycznego oraz instrukcją wykonywania preparatów nietrwałych, mogli własnoręcznie zrobić preparat ze skórki liści spichrzowych cebuli oraz innych organów roślinnych. Lekcja wzbudziła wielkie zainteresowanie, poszerzyła umiejętności pracy z pomocami naukowymi w Ekopracowni i dała możliwość obserwacji świata przyrody w mikroskali.
BEZPIECZNIE NA DRODZE
5Naszych przedszkolaków odwiedził przedstawiciel Straży Miejskiej w Stargardzie p.Marcin Siek. Głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w szkole i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Spotkanie zakończyło się dla dzieci miłym akcentem, gdyż przedszkolaki otrzymały odblaski oraz kolorowanki. Wizyta ta była rozpoczęciem tygodniowego cyklu spotkań ze Strażą Miejską w naszej szkole.
MAMY SREBRO W PŁYWANIU!
3W dniu 23.10.2023r odbyły się igrzyska dzieci w pływaniu. Sportowcy ze szkoły pływali różnymi stylami pływackimi oraz sztafecie. Świetnie spisały się dziewczęta zajmując drugie miejsce, a tym samym zdobywając wicemistrzostwo powiatu stargardzkiego. Chłopcy natomiast uplasowali się na miejscu piątym. Reprezentacja wystąpiła w składzie: Maria Piechowska, Lilia Szagdaj, Hanna Graczykowska, Wiktoria Wolańska, Natalia Kudła, Zuzanna Pater, Wojciech Betke, Marcel Lonty, Jan Pozdrowicz, Filip Pietrzak, Antoni Kisiel, Sebastian Kępka, Kacper Cierpich, Gabriel Bołuć. Gratulujemy wspaniałego występu!
NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Miło nam przekazać wspaniałą informację, że dzięki wsparciu Rady Rodziców do biblioteki szkolnej trafiło 90 sztuk kolorowych, pięknie wydanych, ciekawych lektur. Zostaną one teraz oprawione i wkrótce udostępnione uczniom. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za wsparcie, a uczniów zapraszamy do przygody z ciekawą lekturą!
POZNAJEMY LAS
6Klasa III b na zajęciach przyrodniczych stworzyła makietę przedstawiającą wielopiętrowość lasu. Każde pudełko wypełniły materiały naturalne, które uczniowie przynieśli z jesiennych spacerów z rodziną. Dzieci segregowały przyniesione materiały, określając do jakiej warstwy lasu należą. Następnie uczniowie układali je warstwa po warstwie tworząc w ten sposób własną makietę lasu. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, efekt końcowy jest wspaniały. Makiety ozdabiają salę lekcyjną, a naturalne zapachy przypominają nam spacery i piękno polskiej jesieni.
,,GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW"
6W ramach programu profilaktycznego "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" poprowadzonej przez psycholog p. Milenę Strefner-Sudnikiewicz uczniowie klasy 1a rozwijali umiejętności rozpoznawania, odczuwania i określania emocji, zauważenia ich w momencie powstania oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Uczniowie zrozumieli, że każdy człowiek wypełniony jest różnymi emocjami. Odczuwanie nawet tych nieprzyjemnych emocji nie jest niczym złym i każdy ma do tego prawo.
HISTORIA ZACHODNIOPOMORSKIEJ KOLEI
77Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Marzeną Kacperską oraz panią Joanną Zaborską odwiedzili tabor kolejowy w Szczecin Wzgórze Hetmańskie. Opieką objął uczniów pan Krystian, który wprowadził dzieci w tajniki pracy na kolei i zawodu maszynisty. Zwiedziliśmy lokomotywownię, a także pojazdy kolejowe oraz nowoczesne Centrum Szkoleniowe Polregio wraz z symulatorem dla maszynistów – gdzie dzieci wcieliły się w role prawdziwych maszynistów. Uczniowie poczuli również historyczny klimat zwiedzając pod przewodnictwem pana Zdzisława Izbę Historii Kolei Na Pomorzu Zachodnim. Wizyta była bardzo udana i ekscytująca, warto też nadmienić, że niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję podróżować pociągiem. Uczniowie pełni wrażeń stwierdzili, że praca na kolei jest trudna i bardzo odpowiedzialna.
DZIEŃ KRAJOBRAZU
W tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu włączyła się klasa 5a odbywając spacer do jednego z 16 Gryfików. Gryfiki są umieszczone w ważnych dla naszego miasta miejscach. Tak powstał Szlak Stargardzkich Gryfików. To właśnie one – symboliczne Gryfiki pokazują, w których czasem pozornie mało istotnych miejscach, znajdowały się kluczowe dla poprzednich pokoleń kościoły, cmentarze i inne ważne budowle. Zachęcamy do spaceru tym szlakiem, tropiąc za pomocą kodów QR, odnajdziecie ślady po „Aptece pod Lwem”, synagodze, młynie miejskim i domu kata.
Archiwum Aktualności