W dniu 31 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod tytułem „Jak to jest być człowiekiem?”. Celem konkursu było przedstawienie swojego spojrzenia na świat ludzkich wartości, emocji i relacji międzyludzkich. Pokazanie radość życia, a także bolączek, z którymi zmaga się każdy z nas. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych szkół, prezentując interpretacje wybranych utworów. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które z zaangażowaniem i talentem zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Obie zostały docenione, ponieważ ich recytacje zwróciły szczególną uwagę wszystkich uczestników. Zofia Jęchorek z klasy 4b wcieliła się z ogromnym przejęciem w rolę dziewczynki z Domu Dziecka - jej aktorski talent został doceniony przez komisję konkursu - zdobyła pierwsze miejsce. Tekst, który zaprezentowała to fragment z utworu pt. „Teatr niewidzialnych” Marcina Szczygielskiego. Weronika Marendowska z klasy 5c otrzymała wyróżnienie za recytację fragmentu utworu pt. „Dudek i Kowalski” Krystyny Cegielskiej. Wydarzenie było doskonałą okazją do rozwijania umiejętności oratorskich oraz pogłębiania wrażliwości na piękno słowa. Gratulujemy Zosi i Weronice zasłużonego sukcesu! To było inspirujące doświadczenie!
WARSZTATY PSZCZELARSKIE
27Uczniowie podczas zajęć mieli okazję poznać tajemnice świata pszczół. Dowiedzieli się, jak wygląda życie w ulu, jaką rolę pełni królowa pszczół, a także jakie zadania mają robotnice i trutnie. Dzieci miały możliwość obejrzenia stroju pszczelarza oraz poznania jego wyposażenia, w tym podkurzacza, który pomaga uspokajać pszczoły podczas pracy przy ulu. Z zainteresowaniem przyglądały się budowie ula oraz procesowi powstawania miodu – od zebrania nektaru po gotowy produkt. Warsztaty miały również część praktyczną – uczniowie własnoręcznie wykonali świeczki z wosku pszczelego, co dostarczyło im wiele radości i satysfakcji. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał słodki upominek w postaci słoiczka miodu. Nie zabrakło również elementu zabawy – dzieci poznały „język pszczół” i nauczyły się specjalnego tańca pod czujnym okiem Pszczółki Mai, która wprowadziła ich w tajniki pszczelej
UNIWERSYTET DZIECI
7Podczas zajęć edukacyjnych w ramach projektu "Uniwersytet Dzieci w Klasie" uczniowie zgłębiali tajemnice ludzkiego szkieletu i odkrywali, dlaczego nasze kości są twarde. Największą ciekawość wzbudziły doświadczenia. Uczniowie obserwowali kość, która przez kilka dni moczyła się w roztworze octu. Dzięki temu eksperymentowi dzieci odkryły, że ocet rozpuszcza wapń zawarty w kościach, sprawiając, że stają się one giętkie i elastyczne. To praktyczne doświadczenie pomogło lepiej zrozumieć, jak ważna jest obecność minerałów, takich jak wapń, dla zdrowia naszych kości. Dodatkowo uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające produkty bogate w wapń, takie jak mleko, sery, jogurty, orzechy czy zielone warzywa liściaste i uświadomiły sobie jak ważna jest dieta dla zdrowia kości. Zajęcia były pełne fascynujących odkryć i zachęciły uczniów do dalszego zgłębiania tajników ludzkiego ciała!
WIOSENNY OGRÓDEK PRZEDSZKOLAKÓW
51Początek wiosny to idealny czas na sadzenie roślin i zakładanie ogródków. Nasze przedszkolaki zamieniły się więc w małych ogrodników i stworzyły w sali swój ogródek. Dzieci posadziły bratki, hiacynty oraz żonkile. Codziennie będą doglądały, obserwowały i pielęgnowały swoje rośliny.
I EDYCJA MASTERCHEF ZAKOŃCZONA!
52Kolorowe, smakowite naleśniki wypełnione owocami, konfiturami, czekoladą czy kremem z mascarpone? A może makaronowe inspiracje z różnych stron świata? Apetyczne zapachy, zaskakujące smaki, kreatywnie podane dania. To wszystko zaserwowali nam uczniowie podczas I edycji konkursu kulinarnego MasterChef, który odbył się w naszej szkole.Uczniowie pod okiem komisji konkursowej przygotowali dania według własnych przepisów. Wspaniale przygotowani najmłodsi uczestnicy konkursu kroili, mieszali i dekorowali naleśnikowe dania. Było bardzo słodko! Starsi uczestnicy natomiast gotowali, smażyli, mieszali i doprawiali. Na stole pojawiły się: azjatycki makaron z kurczakiem teryaki, sałatka z warzywami z makaronem orzo, makaron penne z tuńczykiem i warzywami oraz danie z mięsem mielonym, szpinakiem i sosem pomidorowym. Komisja konkursowa miała naprawdę trudne zadanie do wykonania. Uczniowie wykazali
,,WITAMY W WIERSZOLANDII"
3Uczennice naszej szkoły Lena Rząb, Hanna Karpińska oraz Karolina Arning reprezentowały naszą szkołę podczas konkursu recytatorskiego "Witamy w Wierszolandii" zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 w Stargardzie. Dziewczętom gratulujemy odwagi i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.
MATEMATYKA PRZESTRZENNA
15W klasie 2 c uczniowie poznali bryły – sześciany, prostopadłościany oraz inne figury przestrzenne. Aby lepiej zrozumieć ich budowę, dzieci samodzielnie konstruowały modele brył z patyczków i plasteliny. Najpierw uczniowie dowiedzieli się, jakie cechy mają sześcian i prostopadłościan - ile mają ścian, krawędzi i wierzchołków. Następnie, pracując indywidualnie, przystąpili do budowy swoich modeli. Taka metoda nauki pomaga dzieciom lepiej zrozumieć kształt i budowę brył, rozwija wyobraźnię przestrzenną i sprawia, że nauka jest ciekawa i angażująca. Lekcja była pełna kreatywności i dobrej zabawy!
DNI JĘZYKA POLSKIEGO
7Przedsięwzięcie realizowane było z myślą o wszystkich uczniach, odbyły się przeróżne wydarzeniach mające na celu podkreślenie piękna naszego języka, jego znaczenia oraz konieczność dbania o jego poprawność. Obchody rozpoczęliśmy od klasowych rozmów na temat poprawności języka oraz zaprezentowania uczniom filmu pt: ,,Krótka historia polszczyzny”. W kolejnych dniach uczniowie wzięli udział w potyczkach językowych, w których mogli sprawdzić swój poziom znajomości związków frazeologicznych, reguł ortograficznych czy umiejętności wskazywania błędów językowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się tzw. „ Dyktando biegane” oraz tradycyjne dyktando, które było jednym z etapów aby wyłonić ,, Mistrza Ortografii”. Obchodom naszego święta towarzyszyły uczniowskie prezentacje pt:,,Książka, która zrobiła na mnie największe wrażenie”, konkurs pt. „Literacki Dzień Kobiet” czy gazetki informacyjne o polszczyźnie. Dni Języka Polskiego były okazją do refleksji nad naszą tożsamością narodową. Dbajmy o nasz język!
WIOSENNE ŚNIADANIE W 2C
9Wiosenne śniadanie w klasie 2 c było doskonałą okazją do nauki zasad przygotowania posiłku i zachowania się przy wspólnym stole. Dzięki takim zajęciom uczniowie nie tylko uczą się przygotowywać posiłki, ale także rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne, które będą im towarzyszyć przez całe życie. Kolorowe sałatki i kanapki zniknęły w mgnieniu oka. W tak miłej atmosferze i przy wspólnej herbatce śniadanie smakuje dużo lepiej☺️.
,,JEDEN NA MILION"- WIZYTA W KINIE SCK
5Klasa 2c wybrała się do kina SCK w Stargardzie na wyjątkowy seans filmowy „Jeden na milion”. Przed projekcją uczniowie uczestniczyli w krótkiej prelekcji edukacyjnej, która wprowadziła ich w tematykę filmu oraz poszerzyła wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu i rzadkimi chorobami genetycznymi. Film opowiadał wzruszającą historię chłopca z autyzmem i wrodzoną łamliwością kości, ukazując jego codzienne wyzwania oraz niezwykłą siłę i determinację w dążeniu do spełniania marzeń. Była to poruszająca opowieść o akceptacji, przyjaźni i zrozumieniu. Seans dostarczył uczniom wielu emocji i refleksji, a także skłonił do rozmów na temat tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych. To była cenna lekcja empatii, którą na pewno na długo zapamiętają!
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
54Tym razem w przedszkolnej sali królował kolor niebieski. A to za sprawą Światowego Dnia Wody. Świętowanie tego dnia miało na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz roślin. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób możemy oszczędzać wodę i jak dbać o przyrodę. Wielką radość sprawiły dzieciom zabawy badawcze i plastyczne oraz eksperymenty. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać każdego dnia.
WYJĄTKOWY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE
6721 marca w naszej szkole hucznie obchodziliśmy zarówno Pierwszy Dzień Wiosny, jak i Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Data obchodów jest symboliczna - przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Kolorowe skarpetki to symbol solidarności z chorymi. Dopełnieniem obchodów tego dnia jest założenie dwóch niepasujących skarpetek symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób uczniowie naszej szkoły pokazać mogą, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Uczniowie i nauczyciele Naszej szkoły w geście solidarności ubrali niedopasowane skarpetki. To także rozpoznawalny znak wsparcia i aprobaty dla chorych, dla ich rodzin oraz opiekunów. Celem organizowanych tego dnia na całym świecie i w Naszej szkole akcji jest pokazanie społeczeństwom, że drobne gesty, empatia, okazywanie pozytywnych uczuć mogą wiele zmienić w życiu społecznym chorych. Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie!
PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ !
46Dzień 21 marca dla naszych przedszkolaków był szczególnie radosny i kolorowy. Przedszkolna sala zamieniła się w prawdziwą wiosenną łąkę, na której nie brakowało żabek, biedronek, Pani Wiosny i innych wiosennych stworzeń. Nadejście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Dzieci przywoływały Wiosnę wierszykami, piosenkami i tańcem. Przedszkolaki wyprowadziły Marzannę ze szkoły i barwnym pochodem przemaszerowały wokół szkoły. W ten sposób dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku, na którą wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia na dzieci czekała miła niespodzianka w postaci kiełbasek z grilla i słodkości.
CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA W PARKU ZAMKOWYM
W sobotę, 29 marca, zapraszamy na Wspólne obserwacje częściowego zaćmienia Słońca z SCN FILARY, organizowane przez Filarowe Koło Astronomiczne! Spotykamy się o 11:30 w Parku Zamkowym, aby razem śledzić to wyjątkowe zjawisko, które potrwa około godziny. Zaćmienie Słońca zachodzi, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, zasłaniając część tarczy słonecznej. Tym razem będziemy mogli zobaczyć „ukąszenie” Księżyca w Słońce - niezwykła gratka dla miłośników astronomii oraz idealna okazja dla astrofotografów! Pamiętajcie jednak o specjalnych filtrach ochronnych również do aparatów. Podczas wydarzenia zapewnimy bezpieczne przyrządy do obserwacji (m.in. specjalistyczne filtry). Pamiętajcie, że okulary przeciwsłoneczne, płyty CD i inne „patenty” nie zapewniają wystarczającej ochrony wzroku. Dzięki naszemu sprzętowi będziecie mogli obserwować Słońce w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zabierzcie znajomych i rodzinę, aby wspólnie doświadczyć tego niecodziennego widoku! Do zobaczenia w Parku Zamkowym!
ŻYCIE LUDZKIE JEST WARTOŚCIĄ NADRZĘDNĄ
1017 marca 2025r odwiedzili naszą szkołę strażacy z KPPSP w Stargardzie. Panowie przeprowadzili szkolenie dla naszych uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z charakterystyką pracy strażaka oraz ze specyfiką pracy poszczególnych służb ratunkowych. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Następnie utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych. Jesteśmy przekonani, że spotkanie to pomogło zaszczepić wśród dzieci ideę konieczności pomocy osobom, które jej potrzebują. Naszym Gościom bardzo dziękujemy za przybycie i wartościowe spotkanie!
,,WIOSNA W POEZJI"- KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
3920 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Wiosna w poezji” dla uczniów klas 1-3. Uczestnicy zaprezentowali piękne interpretacje wierszy o tematyce wiosennej, wykazując się talentem, zaangażowaniem i wrażliwością na piękno literatury. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a jury miało trudne zadanie. Laureaci konkursu: 1 miejsce : Lena Rząb, 2 miejsce: Tomasz Żochowski , 3 miejsce : Hanna Karpińska. Wyróżnione również zostały następujące osoby w kategorii klas: pierwszych - Dawid Wiśniewski, drugich - Wiktoria Kijowska i trzecich - Maksymilian Kurdek. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za doznania artystyczne. Życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentów!
,,JAK PIES Z KOTEM- SEKRETY DOBREJ KOMUNIKACJI''
5Nasze przedszkolaki udały się do stargardzkiego kina na multimedialną lekcję. Razem z filmowymi kocimi, psimi, zwierzęcymi bohaterami dzieci odkryły jak budować empatię, zrozumienie i harmonię w grupie. „Jak pies z kotem – o sekretach dobrej komunikacji” taki tytuł nosiła lekcja naszych przedszkolaków. Podczas "Lekcji w kinie" pokazano, jak w prosty i angażujący sposób uczyć dzieci zasad dobrej komunikacji; przedstawiono praktyczne wskazówki, jak wzmacniać współpracę i rozwiązywać konflikty wśród najmłodszych; zastosowano inspirujące narzędzia, które wprowadziły dużo radości wśród dzieci. Podczas drugiej części programu, przedszkolaki zobaczyły projekcję bajki pt. „Był sobie kot”.
Archiwum Aktualności